• Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi Dalı

 

Endüstriyel otomasyon kavramı, özellikle tasarım felsefesini ve mühendislik eğitimini etkilemiş, endüstriyel teknoloji üretimi ve mühendislik eğitiminde önemli değişikliklere neden olmuştur. 

 

Robot teknolojisinin her alanda yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde, endüstriyel otomasyon, teknolojinin bir gereği hatta zorunluluğudur. 

 

Ürün tasarımı, sistem dinamiği ve akıllı kontrol Üretim süreçlerinin gözlenmesi, modellenmesi ve kontrolü Hareketli robot sistemleri Kuvvet elektroniği Mikro sistem tasarımı ve uygulamaları Endüstriyel kontrol tasarımı Algılayıcılar ve robot sistemleri, görüntü işleme, yapay sinir ağları, yapay zeka ve sanal gerçeklik gibi alanlar Savunma sanayi Otomotiv ve tekstil sektörleri endüstriyel otomasyonun ilgi alanlarının başlıcalarıdır.

 

Ülkemizde endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında öğretim programlarının hazırlanarak eğitimine başlanması, sektörde ihtiyacı hissedilen ve yıllar geçtikçe daha da fazla hissedilecek olan nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılayacak önemli bir girişimdir.