8. SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİLGİLER

İnsanlar yaşamlarının her aşamasında kendileriyle ilgili pek çok karar verir. Kararların isabetli olabilmesi için bireyin, çevre koşullarıyla ve kendisiyle ilgili doğru ve ayrıntılı bilgiye sahip olması gerekir. Bireyler, özellikle gelişme döneminde kendilerine “Ben kimim, ne olmak istiyorum, nasıl davranmalıyım, hayat tarzım nasıl olmalıdır?” şeklinde sorular yöneltirler ve bu sorulara cevap ararlar. Bu tür sorulara verilen cevaplar doğrultusunda bireylerin gelecekleri şekillenir. Meslek, kişinin sadece kendisinin değil, başkalarının da yararlanacağı ve karşılığında kazanç elde edeceği bir faaliyettir. Bu hizmet ve üretim faaliyetleri için meslekî eğitim gereklidir.

 

Gençler, temel eğitimi bitirdikten sonra meslek veya eğitim alanını seçme durumu ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle öğrenci ve velilerin eğitim alanlarıyla ilgili bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Meslek seçimiyle ilgili karar verme aşamasında bilinçli davranılmalıdır. Birey kendi ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerine uygun mesleği seçerse işinde başarılı, mutlu, yaratıcı ve üretici olabilir. Uygun mesleği seçmek ve meslekte ilerlemek için kişinin kendisini tanıması ve meslekler hakkında bilgi sahibi olması temel koşuldur.

  • ANADOLU MESLEK PROGRAMINDA MESLEKÎ BECERİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK DERSLER, ANADOLU TEKNİK PROGRAMINDA İSE AKADEMİK BECERİLERİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK DERSLER AĞIRLIKLIDIR.
  • MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNİN 9. SINIFINDA DİĞER LİSELERLE (Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Liseler… vb) AYNI DERSLER OKUTULMAKTADIR